متخصص جراحی قلب

قلب حیاتی‌ترین عضو بدن است و با پمپاژ خون در بدن باعث جریان یافتن خون از طریق رگ‌ها و شریان‌ها و هدایت خون به قسمت‌های مختلف بدن و اندام‌ها می‌شود. بطور کلی متخصص قلب و عروق وضعیت قلب بیمار را بررسی می‌کند و هرگونه نارسایی در سیستم قلبی عروقی را مشخص می‌کند و اگر نیاز به عمل جراحی باشد، متخصص جراحی قلب جراحی را انجام می‌دهد.

انواع جراحی‌های قلب عبارتند از: جراحی بای پس عروق کرونری، جراحی بیماران مبتلا به سکته‌ی قلبی، جراحی تعویض دریچه‌های قلب مثل میترال و آئورت، جراحی پیوند قلب، جراحی اریتمی‌های قلبی، جراحی استنت گذاری، جراحی‌های بیماری‌های عروق بزرگ و عروق گردن، جراحی‌های مربوط به نارسایی‌های مادرزادی قلب در کودکان و جراحی بیماری‌های تومرال قلب.

متخصص جراحی قلب

تفاوت متخصص جراح قلب با متخصص قلب و عروق

در ابتدا باید بگوییم که متخصص جراح قلب با متخصص قلب و عروق متفاوت است. متخصص قلب و عروق به پیشگیری، تشخیص اختلالات قلبی و درمان بیماری‌های مرتبط با قلب مانند اختلالات مادرزادی قلب، بیماری‌های عروق کرونری، نارسایی قلب، بیماری‌های مربوط به دریچه‌های‌ قلب و بیماری‌های مرتبط با فشار خون می‌پردازد و درمان آن‌ها را به صورت مدیکال و دارویی و یا با کمترین مداخله مثل آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی انجام می‌دهد.

پس در صورتی که یک علامت قلبی، مثلاً درد قفسه سینه هنگام فعالیت دارید، یا پزشک تشخیص داده است که نوار قلب بیمار غیر طبیعی است و یا بیماری مادرزادی قلبی دارد، باید به متخصص قلب و عروق و نه جراح قلب مراجعه کند و در صورتیکه در درمان بیمار نیاز به عمل جراحی باشد، این روند توسط پزشک معالج بیمار طی می‌شود.

وظایف متخصص جراحی قلب

از جمله بیماری‌های رایج قلبی، می‌توان به گرفتگی عروق کرونری، جراحی بای پس، استنت گذاری، بیماری‌های مادرزادی قلبی، بیماری‌های مربوط به دریچه‌های قلب مانند تعویض دریچه‌ی آئورت یا میترال و جراحی عروق بزرگی آئورت، اورژانس‌های قلب که نیاز به جراحی فوری دارند و تومورهای قلب که خیلی شایع نیستند اما در صورت تشخیص نیاز به جراحی دارند.

یکسری از تست‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌شود تا اختلالات قلبی را بررسی کنند، تست ورزش، تست الکتروکاردیوگرام یا ECG، تست اکوکاردیوگرام، کاتتریزاسیون قلب و روش  رادیواکتیو هستند که روشی غیر تهاجمی است و با تصویربرداری هسته‌ای می‌تواند بیماری‌ها و ناهنجاری‌های مربوط به قلب و عروق را مشخص کرد.