تماس با پزشک

پیوند قلب چگونه انجام می‌شود؟

جراحی ها, خدمات | 8 comments

این مطلب در تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۲۱ بروزرسانی شده است.

اگر کاندید عمل پیوند قلب باشید، حتماً سوالاتی از قبیل “درصد موفقیت عمل پیوند قلب چقدر است؟ زندگی بعد از پیوند قلب چگونه است؟ نحوه تغذیه و ورزش کردن بعد از عمل پیوند قلب به چه صورت است؟” ذهنتان را مشغول کرده است.

پیوند قلب، یک روش درمانی پیشرفته و مناسب برای افرادی است که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند و یا، به علت آسیب شدیدی که دریچه‌ها و عروق قلبشان دیده است؛ قلب سالمی ندارند. فرآیند پیوند قلب به بیماران اجازه می‌دهد تا قلبی سالم در بدن خود داشته باشند و زندگی سالم‌تری را تجربه کنند.

اگر می‌خواهید بیشتر با شرایط پیوند قلب آشنا شوید و بدانید که چه اقداماتی قبل و بعد از عمل ضروری است، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

عنوان مطالب (جهت دسترسی سریع) نمایش

چرا پیوند قلب انجام می شود؟

اگر آسیب های قلبی نظیر بیماری های دریچه قلب یا نارسایی‌های دریچه قلب به حدی رسیده باشد که عملکرد قلب را با مشکل مواجه کند، نیاز به پیوند قلب دارید. پیوند قلب، آخرین راه کار برای افرادی است که به بیماری ها و نارسایی دریچه قلب مبتلا هستند.

اگر برایتان این سوال پیش آمده که برای درمان کدام بیماری های قلبی نیاز به پیوند قلب داریم، بایستی به شما بگوییم که از دلایل اصلی نارسایی و پیوند قلب عبارتند از:

جهت دریافت نوبت برای عمل پیوند قلب با مطب دکتر رامین بقایی به شماره ۸۸۶۷۰۳۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

پیوند قلب چگونه انجام می‌شود؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که “پیوند قلب چگونه انجام می‌شود؟ و پیوند قلب چگونه است؟” در عمل پیوند قلب که به روش جراحی قلب باز انجام می‌شود، به روش‌ها و شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که با توجه به شرایط و نیاز بیمار و از سوی متخصص جراحی قلب صورت می‌گیرد.

در این جراحی قلب دریافت کننده عضو با فرد اهداکننده جایگزین می‌شود. مراحل پیوند قلب عبارتند از:

۱. بیهوشی عمومی:

بعد از آنکه در اتاق عمل حضور پیدا کنید، متخصصان بیهوشی داروهای بیهوشی عمومی را به شما تزریق می‌کنند تا در طول جراحی؛ کاملاً بیهوش باشید.

۲. اتصال سیستم تنفسی به دستگاه ونتیلاتور (تنفس مصنوعی):

برای آنکه طی عمل بتوانید به خوبی نفس بکشید، بعد از بیهوشی کامل، ماسک اکسیژنی که به دستگاه ونتیلاتور یا همان دستگاه تنفس مصنوعی متصل است؛ بر روی صورتتان قرار می‌گیرد.

۳. تزریق داروهای رقیق کننده خون:

اغلب جراحان قلب برای شروع جراحی پیوند قلب، داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین را به بیمار تزریق می‌کنند. این امر شانس لخته شدن خون را در طول عمل، کاهش می‌دهد.

۴. اتصال جریان خون بیمار به دستگاه بای پس قلب:

این دستگاه به بدن بیمار متصل می‌شود تا بتواند عملکرد قلب و ریه‌های شما را شبیه سازی کند. در واقع دستگاه بای پس قلب وظیفه دارد تا:

 • سطح اکسیژن در خون را بالا ببرد.
 • سطح دی اکسید کربن خون را کاهش دهد.
 • خونرسانی به بافت و اندام‌های مختلف قلب را انجام دهد.

۵. خارج کردن قلب از بدن:

مرحله پنجم عمل پیوند قلب، برداشتن کامل قلب آسیب دیده بیمار می‌باشد. ر این روش رگ‌های خونی متصل به قلب بسته شده و قلب به طور کامل از بدن خارج خواهد شد.

۶. جایگزین کردن قلب:

بعد از خارج کردن قلب، قلب اهدایی جدید در بدن قرار می‌گیرد. عروق خونی بیمار به قلب جدید پیوند زده می‌شود و قلب جدید گرم می‌شود. ممکن است برای بعد از اتمام پیوند قلب و برای تپیدن آن، نیاز به کمک داشته باشید. در چنین شرایطی از دستگاه‌های ضربان ساز استفاده می‌شود تا قلب بتواند تپیدن خود را آغاز کند و جریان خونی هموار را در قلب ایجاد کند.

دقت داشته باشید که این دستگاه‌‌های ضربان ساز دائمی نیستند و بعد از مدت زمان مشخصی که پزشک متخصص جراحی قلب تعیین می‌کند، از بدن خارج خواهد شد.

عمل پیوند قلب

 

 در صورت داشتن هرگونه ابهام و یا سوالی درباره جراحی قلب باز در انتهای همین صفحه (بخش کامنت) سوالتان را مطرح نمایید. دکتر رامین بقایی در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

شرایط نگهداری از قلب اهدایی برای پیوند قلب

قلب اهداکننده قبل از عمل پیوند باید در شرایط خاصی نگهداری شود تا زنده بماند و کار کند. این شرایط عبارتند از:

 • قلب نباید تکان بخورد یا فشرده شود.
 • قلب باید در محلول نمکی و اکسیژن قرار گیرد.
 • دمای بدن قلب باید بین ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد نگه داشته شود.

قلب اهداکننده معمولاً در دستگاه قلب و ریه (ECMO) نگهداری می شود. این دستگاه خون را از قلب خارج می کند، اکسیژن آن را تامین می کند و دی اکسید کربن را از آن خارج می کند.

اولین پیوند قلب در ایران

اولین جراحی پیوند قلب در سوم دسامبر سال ۱۹۶۷ در بریتانیا انجام شده‌ است. قلب دنیس داروال، قربانی ۲۶ ساله تصادف رانندگی در داخل قفسه سینه لوئیس واشکانسکی، فروشنده ۵۴ ساله شروع به تپیدن کرد. این اتفاق، شروع یکی از پیچیده ترین انواع جراحی‌های قلب بوده است. پس از آن در طی یک سال، ۴۷ تیم پزشکی متفاوت در سراسر جهان بیش از 100 عمل پیوند قلب را انجام دادند. اولین پیوند قلب موفق در ایران در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۱ توسط دکتر محمدعلی سنجریان در شیراز انجام شد.

چه کسانی پیوند قلب می‌شوند؟ (شرایط پیوند قلب)

افرادی که نارسایی قلبی شدید و پیشرفته یا بیماری‌های عروق کرونر داشته باشند، جز اولین گروه هایی هستند که پیوند قلب انجام می‌دهند. دیگر افرادی که پیوند قلب می‌شوند عبارتند از:

جهت دریافت نوبت و تشخیص نیاز به پیوند قلب با مطب دکتر رامین بقایی به شماره ۸۸۶۷۰۳۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

تشخیص نیاز به پیوند قلب و تعیین کاندید مناسب برای انجام این عمل، نیاز به مشاوره و ارزیابی توسط پزشک متخصص جراحی قلب دارد. طی جلسات معاینه، پزشکن جراحی قلب، بهترین روش درمانی را با توجه به وضعیت بیمار تشخیص می‌دهد.

چه کسانی پیوند قلب نمی‌شوند؟

چه کسانی پیوند قلب نمی‌شوند؟
معمولاً دلایل زیر عاملی هستند برای آنکه بیماران کاندید مناسبی برای پیوئند قلب نباشند:

سن بیمار:

پیوند قلب معمولاً برای افراد بالای 70 سال توصیه نمی شود.

سبک زندگی نامناسب:

نوشیدن الکل یا مصرف سیگار عواملی هستند که شما را از لیست کاندیدهای مورد نیاز برای پیوند قلب خارج می‌کنند.

وضعیت سلامتی بیمار:

پیوند قلب برای افرادی که بیماری های جدی دیگر مانند سرطان، بیماری کلیوی یا بیماری کبدی دارند توصیه نمی‌شود.

وضعیت روحی و روانی بیمار:

پیوند قلب برای افرادی که مشکلات روحی و روانی جدی مانند افسردگی یا اضطراب دارند توصیه نمی شود.

کیفیت قلب اهداکننده:

قلب اهداکننده باید در شرایط خوبی باشد تا برای پیوند مناسب باشد. اگر قلب اهداکننده در شرایط خوبی نباشد، ممکن است پیوند موفقیت آمیز نباشد.

بیماری‌های مزمن دیگر:

افرادی که به علت بیماری‌های مزمن دیگر نظیر دیابت، بیماری‌های کلیوی و هپاتیت و یا ایدز دارند، ممکن است برای پیوند قلب مناسب نباشند.

وجود بیماری‌های عفونی فعال:

در صورتی که بیمار دچار بیماری‌های عفونی شدید باشد (مانند عفونت قلب)، انجام عمل جراحی پیوند قلب ممکن نخواهد بود زیرا احتمال عفونت پس از عمل به طرز قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

انواع روش های پیوند قلب

به طور کلی از ابتدای اولین پیوند قلب تا به امروز، دو روش برای انجام این نوع جراحی قلب وجود داشته است که عبارتند از:

پیوند قلب ارتوتوپی (Orthotopic Heart Transplant):

یکی از رایج ترین تکنیک‌ها برای پیوند قلب، روش ارتوتوپی است که به معنای جایگزینی کامل قلب بیمار با قلب اهدا شده می‌باشد. در این روش بعد از بیهوشی عمومی، دستگاه بای پس به بیمار متصل می‌شود تا اکسیژن رسانی قطع به قلب و اندام‌ها قطع نشود. سپس از بعد از برداشتن کامل قلب، قلب جدید جایگزین خواهد شد.

پیوند قلب هتروتوپیک (Heterotopic Heart Transplant):

در این روش که برخی به عنوان Piggyback نیز آن را می‌شناسند، به جای خارج کردن کامل قلب از بدن، قلب اهدا شده در قفسه سینه سمت راست قرار می‌گیرد. این روش به ندرت استفاده شده و تنها برای بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص ریوی انجام می‌شود.

شرایط اهدای قلب

اهدای قلب چه شرایطی دارد؟ یا بهتر بگوییم قلب انسان بایستی در چه شرایطی باشد تا بتواند به فرد دیگری اهدا شود؟ یا حتی فرد گیرنده باید چه شرایطی داشته باشد تا بتواند پیوند قلب انجام دهد؟ شرایطی که مناسب برای اهدای قلب به شمار می‌روند، به شرح زیر هستند:

صحت جسمانی و روانی داوطلب پیوند:

شرایط جسمی و روحی فرد اهدا کننده و گیرنده قلب بایستی تا حد امکان مشابه به هم باشد. به این معنا که پروتئین های مهم از قلب که در سیستم ایمنی تشخیص داده شده و زنگ خطری برای بدن تلقی می‌شوند، در بدن گیرنده و اهدا کننده بایستی مشابه به هم باشند تا رد عضو صورت نگیرد.

عدم ابتلا به بیماری‌های خاص:

فردی که می خواهد قلب خود را اهدا کند، نباید بیماری های خاص و زمینه‌ای مانند ایدز یا هپاتیت داشته باشد. چرا که ممکن است این بیماری به فرد گیرنده منتقل شود و سلامتی او را به خطر بیندازد.

تطابق با گیرنده:

اهدای قلب از فردی به فرد دیگر انجام می‌شود، بنابراین باید گیرنده و داوطلب به خوبی با هم تطابق داشته باشند، به این معنا که پروتئین‌های مهمی که از آن‌ها سیستم ایمنی تشخیص دهنده و به عنوان خطر برای بدن تلقی می‌شوند، در هر دوی آن‌ها مشابه باشند تا از رد پیوند قلب توسط سیستم ایمنی جلوگیری شود.

مطابقت نسبی سنی:

سن اهدا کننده و گیرنده باید به طور نسبی با هم سازگار باشند. افرادی که جوان‌تر هستند، به طور عمومی قلب‌ سالم‌تری دارند و امکان رد عضو و بروز عوارض بعد از پیوند قلب را به حداقل می‌رسانند.

جهت آگاهی از شرایط اهدای پیوند قلب همین حالا کلیک کنید.

رضایت آگاهانه:

فردی که قرار است قلبش پیوند زده شود، بایستی تمامی مزایا، معایب، خطرات احتمالی بعد از عمل پیوند قلب و حتی مراقبت‌های بعد از جراحی قلب را به خوبی بشناسد تا بتواند با رضایت کامل و به طور آگاهانه برای این عمل اقدام کند.

دیگر شرایطی که بایستی قلب فرد اهدا کننده داشته باشد، عبارتند از:

 • تطابق گروه خونی اهدا کننده و گیرنده
 • تطابق سطح پروتئین‌های سطح سلول
 • تطابق اندازه قلب اهدا کننده و گیرنده
 • تشابه بافتی قلب اهدا کننده و گیرنده

اقدامات لازم قبل از عمل پیوند قلب

بیمارانی که کاندید پیوند قلب هستند، اقداماتی را قبل از عمل انجام می‌دهند که عبارتند از:

ارجاع بیمار به لیست پیوندی‌ها

برای شروع این فرآیند، پزشک متخصص جراحی قلب، ارزیابی‌های فیزیکی را آغاز کرده و پرونده پزشکی بیمار را بررسی می‌کند.

ارزیابی شرایط بیمار برای پیوند قلب

در این مرحله وضعیت سلامتی شما و قلبتان به خوبی بررسی می‌شود تا اگر کاندید حتمی هستید، در لیست گیرندگان قرار بگیرید. در صورتی که نیاز به پیوند نداشته باشید، سایر روش‌های درمان و جراحی قلب برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

ارزیابی سطح سلامت بیمار

میزان سلامتی و درصد نیاز به پیوند قلب شما در طی معاینات پزشکی بررسی می‌شوند. تست‌های مختلفی برای بررسی سلامت قلب و سایر اندام‌ها تجویز می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

آزمایش خون:

در آزمایش خون سطح پلاکت ها و سایر اجزای مهم خون بررسی می‌شوند تا مشخص شود که آیا قلب شما توانایی پیوند را دارد یا خیر. همچنین در آزمایشات خون بررسی می‌شود که آیا بیمار به ویروس‌ها و یا بیماری‌های زیر مبتلاست یا خیر:

 • بیماری سل
 • ویروس هرپس
 • اچ آی وی یا ایدز
 • هپاتیت نوع B یا C
 • ویروس واریسلا (عامل ابتلا به آبه مرغان و زونا)

بررسی سیستم ایمنی بدن:

پزشک متخصص جراحی قلب سیستم ایمنی بدن شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا بدن شما توانایی پیوند زدن قلب را دارد یا خیر.

بررسی عملکرد کلیه‌ها:

قبل از پیوند قلب، آزمایش‌های ادراری تجویز می‌شود که در آن با توجه به آنزیم‌های موجود در ادرار؛ عملکرد کلیه‌ها به خوبی بررسی می‌شوند. علاوه بر این تست‌ها، آزمایشات تصویر برداری و تست‌های تشخیص بیماری‌های قلبی دیگری تجویز می‌شوند. تمامی تست‌هایی که پیش از عمل پیوند قلب انجام می‌شوند، به منظور بررسی کامل شرایط بیمار و تطابق دادن او با شرایط پیوند قلب انجام می‌شود.

از جمله تست‌های تصویر برداری و همچنین تست‌‌های تشخیصی که قبل از پیوند قلب انجام می‌شوند عبارتند از:

بررسی سلامت دهان و دندان:

سلامت دهان و دندان شما در سلامت قلبتان بسیار تاثیر گذار است. در طی معایناتن دهان و دندان توسط دندانپزشک، بررسی می‌شود که آیا به عفونت‌های دهانی مبتلا هستید یا خیر و آیا عفونت‌های دهان شما به دریچه‌های قلب سرایت کرده است یا خیر.

اضافه شدن به لیست انتظار گیرندگان عضو

بعد از آنکه تمامی آزمایشات انجام شد و نیاز به پیوند قلب شما توسط پزشکان متخصص جراحی قلب تایید شد، در لیست انتظار برای دریافت قلب اهدایی قرار می‌گیرید. بر اساس شدت بیماری‌های دریچه‌ی قلب و آسیبی که قلب شما دیده است، اولویت بندی می‌شوید. یعنی هرچه از سلامتی بیشتری برخوردار باشید و نیازتان به پیوند کمتر باشد، در ردیف‌های پایین ترین برای دریافت عضو قرار می‌گیرید. با این حال اگر وضعیت شما حاد باشد و نیاز به پیوند فوری داشته باشید، اولویت بالاتری در لیست پیوند خواهید داشت.

دریافت مراقبت‌های پزشکی تا قبل از عمل

در مدت زمانی که در انتظار برای دریافت عضو هستید، جراحان قلب مراقبت‌هایی پزشکی برای شما تجویز می‌کنند تا قلبتان تا زمان جراحی؛ بتواند به خوبی کار کند. مراقبت‌ها و راهکارهای درمانی تجویز شده عبارتند از:

درمان دارویی:

ممکن است پزشک متخصص جراحی قلب شما داروهایی برایتان تجویز کند که ضربان قلب شما را سریع تر کند یا پمپاژ خون را تقویت کند.

بهبود پمپاژ خون با جراحی قلب:

اگر دچار آسیب‌های دریچه‌ای قلب شده باشید، ممکن است نیاز به جراحی دریچه قلب برای قرار دادن بالون یا باز کردن تنگی و نارسایی آن داشته باشید. البته این جراحی موقتی بوده و درمانی قطعی برای بیماری‌های دریچه‌ی قلب به شمار نمی‌رود.

معمولاً برای بهبود گردش خون در قلب و دریچه‌های آن یک بالون در دریچه‌های آسیب دیده مانند، دریچه آئورت تنگ شده یا دریچه میترال نارسا قرار داده می‌شود. در اینصورت جریان خون در بدن و همچنین عملکرد قلب در بدن تا زمان پیوند قلب، بهبودی نسبی خواهد داشت.

تعبیه دستگاه کمکی برای بهبود عملکرد بطن‌ها

اگر بطن چپ یا راست قلبتان ضعف داشته باشد و یا نتواند به خوبی عمل کند، از یک دستگاه کمکی استفاده می‌شود تا ضعف در پمپاژ خون برطرف شود. این دستگاه به قلب شما کمک می‌کند تا ضعف در خونرسانی در بدن تا زمان جراحی پیوند قلب جبران شود.

دریافت رژیم غذایی مناسب قلب

تا قبل از عمل پیوند قلب نه تنها دارو درمانی و یا استفاده از دستگاه‌های کمکی برای خونرسانی مفید هستند، بلکه داشتن یک تغذیه خوب و سالم هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پزشکان متخصص جراحی قلب یک رژیم غذایی مفید برای بیماران را تا قبل از پیوند قلب تجویز می‌کنند که معمولاً شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کاهش مصرف قند مصنوعی
 • مصرف میوه و سبزیجات تازه
 • کاهش مصرف چربی های مضر
 • مصرف گوشت‌های کم چرب مانند گوشت مرغ و ماهی
 • پرهیز از نوشیدن الکل و یا نوشیدنی‌های گازدار و قندی

جهت دریافت مشاوره تغذیه قبل از پیوند قلب اینجا کلیک کنید.

اقدامات لازم پس از انجام عمل پیوند قلب

اگر می‌خواهید تا بعد از پیوند قلب سریعاً بهبود پیدا کنید، بهتر است تا اقدامات لازم پس از عمل پیوند قلب را به خوبی رعایت کنید:

دوران نقاهت در بیمارستان:

با توجه به شرایط سلامتتان، ممکن است تا ۳ هفته پس از عمل پیوند در بیمارستان بستری باشید. معمولاً بعد از اتمام جراحی در بخش مراقبت‌های ویژه یا ICU بستری خواهید شد. در مدتی که بستری هستید شرایط سلامتی و همچنین علائم حیاتی شما به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دوران نقاهت در خانه:

بعد از مرخص شدن از بیمارستان نوبت به سپری شدن دوران نقاهت در خانه می‌رسد. در این دوران بایستی که:

 • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.
 • در مکان‌های شلوغ و پر سر و صدا قرار نگیرید.
 • ورزش‌ها و فعالیت‌های توصیه شده را مطابق با دستور پزشک انجام دهید.
 • شستشوی زخم جراحی و خشک کردن آن بعد از حمام را مطابق با توصیه های پزشک انجام دهید.
 • به هیچ وجه لب به سیگار و قلیان نزنید چرا که تاثیر منفی بر روی سلامت قلبتان داشته و برایتان خطرناک است.
 • مراقب نشانه‌های عفونت قلب باشید و در صورتی که هر گونه نشانه‌ی خطرناکی دیدید، حتماً و فوراً به جراح قلبتان مراجعه کنید.
 • غذاهای کم چرب و کم نمک استفاده کنید چرا که رژیم غذایی بعد از عمل پیوند قلب مستقیماً بر روی سلامت شما تاثیر گذار است.
 • حتماً ماسک بزنید و از افراد سرماخورده به دور باشید. زیرا سیستم ایمنی شما بعد از عمل پیوند قلب ضعیف بوده و ریسک عفونت و بیمار شدن در شما بسیار بالا خواهد بود.

توانبخشی قلب:

بعد از عمل پیوند قلب نیاز به شرکت در جلسات توانبخشی قلب دارید. در این جلسات قدرت و استقامت قلب شما و همچنین عملکرد خونرسانی قلبتان بهبود می‌یابد.

بیشتر بخوانید: در دوران مراقبت های پس از جراحی قلب به چه نکاتی دقت کنیم؟

چکاپ‌های منظم و دوره‌ای:

بعد از پیوند قلب نیاز دارید تا به طور دوره‌ای و منظم توسط پزشک متخصص جراحی قلب چکاپ شوید. چرا که ریسک پس زدن یا رد عضو وجود دارد و نیاز است که مرتباً سلامت قلبتان توسط آزمایشات خون و یا نوار قلب بررسی شود.

جهت بررسی وضعیت قلب خود پس از عمل پیوند قلب با مطلب دکتر رامین بقایی به شماره ۸۸۶۷۰۳۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

هر چه نکاتی که پزشک به شما می گوید را بهتر و دقیق‌تر رعایت کنید، طول عمتانر بعد از پیوند قلب بیشتر خواهد بود.

پیوند قلب

در صورت مشاهده علائم زیر سریعا به پزشک اطلاع دهید

 • افزایش ناگهانی وزن
 • ترشحات واژینال یا کهیر
 • احساس درد در قفسه سینه
 • احساس سوزش هنگام دفع ادرار
 • تنگی تنفس در طی انجام فعالیت های عادی
 • التهاب، قرمزی، درد و حساسیت در دست یا پا
 • سرفه همراه با خلط که بیش از یک هفته طول بکشد.
 • افزایش و کاهش ناگهانی ضربان قلب یا فشار خون به طور مکرر
 • تب (بالاتر از ۳۸ درجه)، احساس تهوع و استفراغ، احساس ضعف و خستگی
 • زخمی که پس از مدت طولانی ترمیم نشده است یا محل آن گرم و ملتهب شده است

توصیه های تغذیه ای بعد از عمل پیوند قلب

اگر عمل پیوند قلب انجام دادید، بهتر است تا سبک زندگی خود را تغییر دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. بهترین رژیم غذایی مناسب برای بیماران پیوند قلب به شرح زیر می‌باشد:

 • مصرف غذاهای سرشار از فیبر
 • کاهش مصرف قهوه و چای و کافئین
 • نوشیدن آب به اندازه کافی (6 تا 8 لیوان در روز)
 • مصرف میوه و سبزیجات به میزان 5 وعده در روز
 • پرهیز از استعمال دخانیات به خصوص سیگار و قلیان
 • مصرف لبنیات و شیرهای کم چرب جهت تامین کلسیم
 • پیاده روی و ورزش روزانه و کم فشار برای تقویت عملکرد قلب
 • کاهش مصرف نمک و سدیم برای جلوگیری از ابتلا به فشار خون
 • پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب برای کنترل سطح کلسترول خون
 • مصرف غلات کامل یا سبوس دار مانند نان سبوس دار یا برنج قهوه‌ای
 • مصرف گوشت‌های کم چرب یا فاقد چربی مانند مرغ، بوقلمون یا ماهی
 • پرهیز از مصرف چربی‌های ناسالم، چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس
 • پرهیز از مصرف گریپ فروت و آب آن به دلیل تداخلی دارویی با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

جهت آگاهی و دریافت توصیه های تغذیه ای بعد از عمل پیوند قلب همین حالا کلیک کنید.

ورزش مناسب بعد از عمل پیوند قلب

یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران بعد از عمل پیوند قلب می‌پرسند این است که “چه ورزشی برای بیماران پیوند قلب مناسب است؟” ورزش‌هایی که برای بیماران پیوند قلب مناسب هستند عبارتند از:

 • پیاده روی
 • تمرینات قدرتی
 • دوچرخه سواری
 • نرمش‌های کششی

با این حال توصیه می‌شود تا یک برنامه ورزشی تخصصی از پزشک خودتان بگیرید و در کنار آن، در جلسات توانبخشی شرکت کنید. همچنین اگر در طول ورزش کردن علائم زیر را تجربه کردید، بهتر است تا آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • نامنظم بودن ریتم قلب
 • سرگیجه و احساس سبکی در سر

مزایای عمل پیوند قلب چیست؟

بزرگ ترین مزیت پیوند قلب، زنده ماندن است. عمل پیوند قلب به بیماران شانس زنده ماندن و زندگی دوباره را هدیه می‌دهد.

معایب پیوند قلب چیست؟

 • کمبود قلب اهدایی
 • رد عضو و پس زدن قلب توسط فرد گیرنده
 • عدم تطابق قلب اهدا کننده با شرایط فیزیکی و جسمانی گیرنده

پیوند قلب چه خطراتی دارد؟خطرات پیوند قلب

انواع عفونت ها:

عفونت در محل عمل جراحی و یا در دیگر اجزای بدن نیز می‌تواند از مشکلات پس از جراحی پیوند قلب باشد.

خونریزی و از دست دادن خون:

ممکن است بیمار بعد از عمل جراحی نیاز به خون‌ریزی داشته باشد یا خون از دست دهد.

مشکلات کلیوی:

به دلیل مصرف داروهای ضد تنش قلبی، ممکن است کلیه‌ها به خطر بیافتند و مشکلات کلیوی پیش آید.

لخته شدن خون در رگ ها و قلب:

این عارضه به نام ترومبوز شناخته می شود. ترومبوز می تواند در هر رگ بدن ایجاد شود، اما بیشتر در رگ های عمقی پاها، ریه ها و قلب ایجاد می شود.

رد پیوند:

یکی از خطرات بعد از هر عمل پیوند عضو، احتمال رد عضو است، یعنی بدن آن عضو جدید را یک عامل بیگانه بداند و به آن حمله کند و آن را پس بزند.

بعد از عمل پیوند عضو باید به بیمار دارو های سرکوب کننده ایمنی داد تا عضو را پس نزند. بررسی منظم عضو پیوندی توسط پزشک از موارد بسیار مهم است. رد پیوند معمولا بدون علامت است و باید در سال، به طور مکرر بیوپسی بافت انجام شود. برای بیوپسی یک لوله را از راه رگ های کشاله ران یا رگ های گردن به سمت قلب می فرستند و مقداری از بافت قلب را برمی دارند و برای آزمایشگاه می فرستند تا بررسی شود.

آیا می‌توانیم بعد از پیوند قلب زندگی عادی داشته باشیم؟

بله. فارغ از اینکه باید بعد از عمل پیوند قلب به صورت مادام العمر دارو مصرف کنید، طول عمری مفید و طولانی و همچنین یک زندگی نرمال با ملاحظات بیشتر در تغذیه و سبک زندگی خود بعد از پیوند قلب خواهید داشت.

زندگی بعد از پیوند قلب

زندگی فرد پس از انجام عمل پیوند قلب، تحت تاثیر جدی قرار می‌گیرد. این عمل جراحی پیچیده و حساس، تغییرات زیادی در زندگی روزمره فرد ایجاد می‌کند. برخی از تغییراتی که در زندگی فرد بعد از پیوند قلب دیده می‌شود، عبارتند از:

تغییر در فعالیت روزمره

پس از عمل پیوند قلب، فرد باید تغییراتی در فعالیت های روزمره ایجاد کند. در وهله اول باید استراحت کافی داشته باشد و فعالیت های سنگین انجام ندهد. پس از گذارندن دوره نقاهت با توصیه و مشورت پزشک، می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. عمل پیوند قلب یک عمل جراحی بزرگ است که می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی شما داشته باشد. پس از عمل، ممکن است نیاز به تغییراتی در فعالیت های روزمره خود داشته باشید. چند نکته برای کمک به شما در بازگشت به زندگی عادی پس از عمل پیوند قلب آورده شده است:

 • نیاز به ورزش منظم
 • نیاز به استراحت بیشتر
 • نیاز به مصرف داروهای روزانه
 • نیاز به مراجعه منظم به پزشک
 • نیاز به پیروی از یک رژیم غذایی سالم

توصیه می‌شود با پزشک متخصص درمورد تغییراتی که باید در فعالیت های روزمره خود ایجاد کنید، صحبت و مشورت کنید. آن‌ها می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه درمانی ایمن و موثر داشته باشید.
جهت مشاوره و آگاهی از اقدامات لازم پس از عمل پیوند قلب با مطب دکتر رامین بقایی بهترین جراح پیوند قلب با شماره ۸۸۶۷۰۳۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 رعایت تغذیه سالم

پس از انجام عمل پیوند قلب، تغذیه سالم و مناسب بسیار مهم است تا بهبودی سریع‌تر و کیفیت زندگی بهتری برای بیمار فراهم شود. تغذیه‌ای مناسب به قلب انرژی لازم را می‌دهد و از عوارض جانبی جراحی جلوگیری می‌کند همچنین مصرف مواد غذایی سالم به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم پس از عمل پیوند قلب توصیه می‌شود نکات مطرح شده را رعایت کنید:

 • مصرف غلات کامل
 • مصرف غذاهای پرفیبر
 • کاهش مصرف کلسترول
 • مصرف غذاهای کم چرب
 • افزایش مصرف میوه وسبزیجات
 • کاهش و کنترل مصرف نمک و سدیم

تغییر در شیوه زندگی

پس از پیوند قلب، تغییر در شیوه زندگی برای حفظ سلامتی قلبی ضروری است. اجتناب از مصرف دخانیات و الکل، کاهش استرس‌ها، و انجام فعالیت‌های ورزشی سبک و ملایم، از جمله اقداماتی است که به بهبود کلیت وضعیت قلبی کمک می‌کند.

مراجعه منظم به پزشک متخصص

مراجعه منظم به پزشک متخصص جراحی قلب پس از عمل پیوند قلب ضروری است زیرا می تواند به شناسایی و درمان هر گونه مشکل در اسرع وقت کمک کند. پزشک شما می تواند فشار خون، وزن و سایر علائم شما را بررسی کند و مطمئن شود که قلب به درستی عمل می‌کند.

درصد موفقیت عمل پیوند قلب چقدر است؟

طبق مطالعات انجام شده، تقریباً  ۸۵ تا ۹۰ درصد از بیماران پیوند قلب یک سال پس از عمل خود زندگی می کنند و میزان مرگ و میر سالانه پس از آن تقریباً ۴ درصد است. همچنین حدود ۷۵٪ از بیماران تا حداقل ۵ سال بعد از این جراحی قلب زنده می‌مانند. با این حال عوامل مختلفی در تغییر میزان موفقیت و همچنین طول عمر بیماران تاثیر گذار هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • سن بیمار
 • سلامت جسمی بیمار
 • میزان مهارت و تجربه پزشک
 • محیط بیمارستان و تجهیزات به کار رفته برای عمل

به گفته منبع معتبر پزشکی rwjbh.org درباره درصد موفقیت عمل پیوند قلب آمده است:

The worldwide heart transplant survival rate is greater than 85 percent after one year and 69 percent after 5 years for adults, which is excellent when compared to the natural course of end-stage heart failure. The first year after surgery is the most important in regards to heart transplant survival rate.

درصد موفقیت پیوند قلب در سراسر جهان پس از یک سال بیش از 85 درصد و برای بزرگسالان پس از 5 سال 69 درصد است که در مقایسه با دوره طبیعی نارسایی قلبی در مرحله پایانی بسیار عالی است. اولین سال پس از جراحی پیوند قلب از نظر میزان درصد موفقیت پیوند قلب مهم‌ترین سال است.

عکس عمل پیوند قلب

عوامل تاثیر گذار در عدم موفقیت عمل پیوند قلب

عواملی که در رد عضو یا موفق نبودن پیوند قلب تاثیر دارند، عبارتند از:

 • عفونت قلب
 • نارسایی احتقانی قلب
 • ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 • اختلال در عملکرد بطن های راست و چپ
 • مصرف مواد مخدر و استعمال سیگار، قلیان و یا نوشیدنی‌های الکلی
 • کاردیومیوپاتی ایسکمیک یا بیماری ماهیچه‌های قلب در اثر عدم خونرسانی

این موارد باعث می‌شوند تا عوارض بعد از پیوند قلب افزایش پیدا کنند و این عمل را با شکست مواجه کنند.

 دکتر رامین بقایی بهترین جراح پیوند قلب در ایران

دکتر رامین بقایی تهرانی یکی از بهترین و ماهرترین پزشکان جراحی فوق تخصصصی قلب و عروق بزرگسالان و کودکان در تهران هستند. ایشان فارغ التحصیل پزشکی عمومی و جراحی عمومی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل جراحی قلب از دانشگاه ایران می‌باشد.

ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی هستند و به مدت 6 سال عضو هیئت بورد جراحی قلب کشور در انجمن جراحان قلب ایران بودند. دکتر رامین بقایی ریاستی به مدت 3 سال را در بخش جراحی قلب در بیمارستان شهید مدرس تهران، در کارنامه سوابق علمی و آموزشی خود دارا هستند.

دکتر رامین بقایی پزشک و جراحی با تجربه هستند که خدماتی همچون پیوند قلب، جراحی آئورت، جراحی و درمان انواع بیماری‌های عروق کرونری و … را به بیماران و مراجعه کنندگان خود ارائه می‌دهند.

شما می‌توانید پس از آگاهی پیدا کردن در خصوص هر یک از خدمات دکتر رامین بقایی، برای تعیین نوبت درمان با مطب ایشان تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

مدت زمان بیهوشی بعد از عمل پیوند قلب به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی عمل جراحی، سن و سلامت عمومی بیمار و وجود سایر بیماری‌ها بستگی دارد. اما به طور کلی، مدت زمان بیهوشی بعد از عمل پیوند قلب بین 4 تا 6 ساعت است. در برخی موارد، ممکن است این مدت زمان بیشتر یا کمتر باشد. این مدت زمان شامل زمان بیهوشی در حین عمل جراحی و زمان بیهوشی در بخش مراقبت‌های ویژه است.
مدت زمان انتظار پیوند قلب ممکن است متفاوت باشد و بستگی به شرایط و وضعیت هر فرد داشته باشد. این مدت زمانی که یک فرد باید منتظر پیوند قلب باشد معمولاً بستگی به شدت بیماری قلبی، نوع فشار خون، و دیگر عوامل پزشکی دارد. موجود بودن قلب مناسب برای پیوند از مهمترین و اساسی ترین مدت زمان انتظار است. مدت انتظار ممکن است تا چند ماه یا حتی سال‌ها باشد.
بله، پیوند قلب یک عمل جراحی پیچیده و خطرناک است. این عمل به منظور جایگزینی قلب ضعیف یا بیمار با قلب سالم یا قلبی از دنیا رفته صورت می‌گیرد. علاوه بر مسائل جراحی معمولی، پیوند قلب ریسک‌های جدی‌تری نیز دارد که می‌تواند شامل مشکلات جراحی، عفونت، عدم تطابق قلب جدید با بدن، نیاز به داروهای ضد انعقادی برای جلوگیری از خونریزی و مشکلات کلیوی باشد.
مدت زمان عمل پیوند قلب بستگی به پیچیدگی مورد بیماری و شرایط جسمی بیمار دارد. این عمل جراحی معمولاً چندین ساعت طول خواهد کشید. اما مدت زمان دقیق آن را می‌توان با توجه به عواملی مثل وضعیت قلب بیمار، سن، و مشکلات جانبی دیگر، تخمین زد.
بله، پس از پیوند قلب، نیاز به تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خاصی وجود دارد. این تغییرات به منظور حفظ سلامت قلب جدید و بهبود کیفیت زندگی بیمار انجام می‌شود.
بله، عمل پیوند قلب یکی از عمل‌های جراحی پیچیده و با ریسک بالاست. این عمل جراحی برای جایگزینی قلب ضعیف یا بیمار با قلب سالم انجام می‌شود. عمل پیوند قلب به دلیل پیچیدگی‌های زیاد نیازمند تجربه و مهارت بالای پزشکان متخصص است و باید توسط تیم پزشکی مجرب و متخصص در این زمینه انجام شود.
بله، پس از عمل پیوند قلب و با پیگیری‌های پزشکی مناسب، بیمار می‌تواند به فعالیت‌های ورزشی برگردد. ورزش منظم و مناسب بعد از پیوند قلب می‌تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند و کیفیت زندگی بیمار را افزایش دهد. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا، یوگا، تنیس زمینی، دوچرخه‌سواری و تمرینات استقامتی معمولاً برای بیماران پس از عمل پیوند قلب توصیه می‌شوند. اما ورزش‌های سنگین مثل وزنه‌برداری شدید یا تمرینات بلندمدت و با شدت بالا قبل از اطمینان از توان بدنی و ظرفیت قلبی بیمار، توصیه می‌شود انجام نشوند.
بله، بعد از عمل پیوند قلب، بیمار نیاز به مصرف داروهای مداوم خواهد داشت. داروها پس از عمل جراحی پیوند قلب برای کنترل و حفظ عملکرد قلب جدید، کاهش خطر عود بیماری و جلوگیری از مشکلات دیگر قلبی مصرف می‌شوند.
مدت زمان لازم برای بهبود کامل پس از عمل پیوند قلب، بستگی به شرایط و وضعیت هر بیمار دارد و ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد. عواملی مانند سن، عملکرد قلب جدید و روش و تکنیک عمل جراحی بر مدت زمان بهبود تاثیر خواهند داشت. بعضی از بیماران ممکن است در مدت زمان کوتاه‌تری بهبود کامل داشته باشند و بتوانند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند، در حالی‌که دیگران ممکن است به مدت طولانی‌تر به استراحت و بهبود نیاز داشته باشند.
بله. در اغلب موارد هزینه‌های مربوط به جراحی پیوند قلب توسط بیمه‌های درمانی و تکمیلی تحت پوشش قرار داده می‌شوند.
خیر. بعد از عمل پیوند قلب بایستی نوشیدن الکل را محدود کنید و تا حد امکان آن را به کلی از رژیم غذایی خودتان حذف کنید.
بله. بعد از پیوند قلب تزریق واکسن بلامانع است.
در صورت رضایت بیمار، بله. اما به طور معمول اهدای قلب برای پیوند قلب، از سوی بیمارانی که جان خود را در اثر سکته مغزی از دست داده‌اند؛ انجام می‌شود.
بله. احتمال اینکه بعد از پیوند قلب دچار نارسایی قلبی شوید و پیوندتان موفق نباشد، بالا خواهد بود.

8 نظر

 1. سیدعلی سیدغریب

  سلام
  دوبار مورد عمل قلب باز تعویض ائورت یکبار در لندن و یکبار در بیمارستان دی . سالهای ۶۳ و ۷۹ . هم اکنون تحت نظر دکتر اسدیان در رشت هستم . ای اف قلبم بین ده و پانزده است و پیسمیکر دارم
  هم اکنون دکترم در مورد پیوند قلب صحبت میکند . لطفا راهنمایی ام بفرمایید چگونه اقدام کنم
  ضمنا سن اینجانب ۶۲ است

  بازخورد
  • دکتر رامین بقایی تهرانی

   برای پیوند قلب باید مدارک پزشکی شما توسط تیم تخصصی بررسی و اعلام نظر شود.

   بازخورد
   • ساحل

    سلام پدرم بیماری قلبی دارن باتری گذاشتن
    بعد پنج سال باتریش صدا میده فقط صبح ها این مشکل داره. دکترش گفته شارزش تموم نشده
    مشکلش چی میتونه باشه؟ نفس تنگی میشه

    بازخورد
    • دکتر رامین بقایی تهرانی

     سلام در این مورد با متخصص مربوطه تماس بگیرید

     بازخورد
 2. سارا

  سلام یکی از دوستان بنده بیماری قلبی داره و قلبشون فنر خورده و داروهایی که پزشک تجویز کرده است مصرف کردن و بهبود نیافتند و منتظر مرگ هستن. میخواستم ببینم برای پیوند قلب چگونه اقدام کنیم؟

  بازخورد
  • دکتر رامین بقایی تهرانی

   سلام پس از مراجعه به پزشک متخصص و جراح پیوند قلب اگر تشخیص دادند به پیوند قلب نیاز است در لیست پیوند قرار خواهند گرفت.

   بازخورد
 3. سهیل

  سلام وقت بخیر
  من الان در لیست پیوند قلب هستم، خیلی نگرانم و ترس دارم. آیا عمل پیوند قلب خطرناکه؟ لطفا حقیقت را بگید.

  بازخورد
  • دکتر رامین بقایی تهرانی

   سلام عمل پیوند قلب خطرناک است اما با مراجعه به جراح و پزشک متخصص و باتجربه می توانید عمل موفقیت آمیزی داشته باشید. نگران نباشید.

   بازخورد

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *